1procent

Niestety, Twoja przeglądarka ma problem z odtworzeniem pliku multimedialnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak przekazać 1 % swojego podatku dla TPG wejdz na stronę <a href="http://1procent.tpg.org.pl" title="Twój 1 % pozwoli nam wyjść ze świata ciszy i ciemności">Przekaż swój 1 % aby pomóc wyjść nam ze świata ciszy i ciemności.</a>

niedziela, 29 czerwca 2014

TYDZIEŃ WIEDZY O OSOBACH GŁUCHONIEWIDOMYCH- H. LORM

TYDZIEŃ WIEDZY O OSOBACH GŁUCHONIEWIDOMYCH

HIERONYMUS LORMHieronymus Lorm, a właściwie  Heinrich Landesmann urodził się 9 sierpnia 1821 roku na Morawach. Był austriackim pisarzem i filozofem, który przybrał pseudonim artystyczny: Hieronymus Lorm. W wieku 15 lat zachorował na poważną, przewlekłą chorobę, która uszkodziła jego słuch. W związku z tym musiał przerwać studia muzyczne, był także osobą słabowidzącą.  W 1881 roku, w wieku 60 lat całkowicie stracił wzrok. W środowisku osób głuchoniewidomych jest znany jako twórca alfabetu punktowego na dłoni, który wymyślił, by móc komunikować się z innymi. Alfabet ten rozpowszechniła i nazwała "alfabetem Lorma" jego córka. 
Sam Lorm napisał około 33 publikacje, które są znane na całym świecie. Nic jednak nie przyniosło mu tak dużego rozgłosu jak punktowy alfabet kreślony na dłoni, który dziś jest jedną z najpopularniejszych metod porozumiewania się osób z jednoczesnym uszkodzeniem wzorku i słuchu. 

 Alfabet Lorma jest bardzo prosty i używać go można na całym świecie !
Jego naukę w Polsce rozpowszechnia Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym, jeśli więc chcesz poznać tę unikatową metodę- zapraszamy Cię do naszej jednostki ! :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz